Grundejerforeningen Evetofte

Grundejerforeningen Evetofte er et fuldt udbygget sommerhusområde beliggende i lokalsamfundet Evetofte i Halsnæs Kommune.

Området ligger på begge sider af Evetoftevej, midt mellem Frederiksværk og Melby. Vores område bliver lokalt også kaldt for “Skuespillerkvarteret”, fordi alle veje er navngivet efter store koryfæer fra de danske scener.

Hele området er kloakeret og vejene er asfalterede. Midt i området er der et stort fællesareal med boldbane, legeplads, petanquebane og opholdsplads med borde og bænke.

Det er foreningens ønske og håb, at denne hjemmeside vil blive benyttet af foreningens medlemmer – men også meget gerne af alle interesserede, som søger oplysninger forinden et eventuelt køb af ejendom i vores område. Det samlede vejareal har en udstrækning på ca. 7 km.